Aktualności  »  Z życia NRZHiU

Kongres MSP

W Kongresie wzięło udział około 70 osób, reprezentujących około 40 organizacji małego i średniego biznesu w Polsce, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich (Związek Rzemiosła Polskiego, Naczelna Rada ZrzeszeńHandlu i Usług, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Inicjatywa Firm Rodzinnych i inne).

Głównym celem Kongresu było rozpoczęcia tworzenia poziomej platformy współpracy pomiędzy organizacjami MSP w Polsce. Uczestnicy Kongresu podkreślali, że MSP mimo że są fundamentem, na którym opiera się Polska (tworzą 67% PKB i dają pracę ¾  Polaków), nie tylko nie są dostrzegani przez kolejne rządy, ale wręcz dyskryminowani. „Celem Kongresu jest j konsolidacja środowiska, zaktywizowanie go, nawiązanie relacji i rozpoczęcia wspólnych działań, tak żeby nasze potrzebny i oczekiwania przestały być wreszcie ignorowane”  - powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Na Kongresie przemawiali m.in. Robert Gwiazdowski (Centrum im. Adama Smitha i ZPP), Andrzej Blikle (Inicjatywa Firm Rodzinnych) i Lech Jeziorny (przedsiębiorca, wyjątkowo brutalnie potraktowany przez  organa Państwa; na podstawie jego dramatycznej historii powstaje teraz film fabularny pod reżyserią Ryszarda Bugajskiego).

Uczestnicy Kongresu w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą wystosowali Apel do Polityków, w którym czytamy m.in.:  „Apelujemy do Was, w imię dobra Rzeczpospolitej, którą my w olbrzymiej części utrzymujemy, w Waszym dobrze pojętym interesie, w interesie ¾ polskich pracowników, których zatrudniamy  oraz naszym własnym:

- Obniżcie koszty pracy. Ubytki w budżecie Państwa z tego tytułu uzupełnijcie z podatków konsumpcyjnych. Jedne z najwyższych kosztów pracy są podstawową barierą rozwoju naszych firm i podstawową przyczyną bezrobocia wśród Polaków.

- Uproście system podatkowy.  Obecnego systemu nie da się już naprawić – trzeba stworzyć nowy. Prosty, przejrzysty, tani w poborze. Apelujemy o to od lat. Sytuacja, w której profesorowie prawa piszą wielostronicowe ekspertyzy dotyczące „zwolnienia przedmiotowegoz VAT dla firm o obrotach nie przekraczających 10 tysięcy Euro  rocznie”, jest doprawdy groteskowa. Nie zmieniajcie naszego państwa i prawa w kabaret.

- Zmieńcie prawo, żeby tak samo jak w stosunku do innych obywateli – również w stosunku do przedsiębiorców – były przestrzegane podstawowe prawa człowieka. Chcemy wiedzieć,  na jakich warunkach uczestniczymy w rynku, a nie dowiadywać się nagle, że mamy zapłacić 5 lat wstecz podatki, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia lub nagle zmieniła się  ich interpretacja”.

Tym zagadnieniom były poświęcone panele dyskusyjne na Kongresie. „Trzeba uprościć system podatkowy, tak aby habilitacja nie była konieczna do jego zrozumienia. Zresztą dzisiaj nawet to nie wystarczy. W okresie przejściowym zaś należy przyznać organizacjom biznesowym prawo do uzyskiwania wiążących interpretacji podatkowych od Ministra Finansów – powiedział Paweł Budrewicz, Prawnik ZPP. – Nie może być sytuacji, w której rząd uznaje własne interpretacje podatkowe za niewiążące i całą odpowiedzialność przerzuca na podatnika”.

Kongres zaapelował też do przedsiębiorców o organizowanie się, wstępowanie do organizacji przedsiębiorców, tworzenie własnych i  ich finansowe wspieranie. „Dotychczasowa praktyka wskazuje, że jakikolwiek rząd sam z siebie nic nie zrobi. Może to zrobić pod naciskiem opinii publicznej” – powiedział Robert  Gwiazdowski.

„Jako grupa nie popieramy  ani nie zwalczamy żadnej partii politycznej, ale mamy wrażenie, że polskim politykom bardzo potrzebny jest silny doping z naszej strony. Stwórzmy go. Nie chowajmy się po kątach, licząc, że jakoś tam będzie. Nie będzie. Nie ma w Polsce innych przedsiębiorców niż my i jeśli my nie będziemy potrafili się zorganizować, nadal nie będziemy szanowani, a nasze prawa respektowane” – czytamy w Apelu.

 

Uczestnicy Kongresu postanowili powołać nieformalną sieć kontaktową POROZUMIENIE PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW. Do porozumienia przystąpiło 26 prywatnych przedsiębiorców i organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Wieczorem zaś odbyła się Gala podczas której ZPP przyznał nagrody „Firmy Przyjazne MSP” oraz „Nagrody Gospodarcze ZPP” dla osób i instytucji, których działania służą rozwojowi przedsiębiorczości i wspierają środowisko małych i średnich firm. Nagrody otrzymali: Tomasz Wróblewski (dziennikarz), Krzysztof Dzierżawski – ekonomista, nagroda pośmiertna, Prezydent Miasta Chełm, Agata Fisz (instytucja) Polsat News (Media),  Jolanta Fedak, minister pracy (Polityk) oraz marki i firmy - Play dla Firm, SYMFONIA, Pekao Leasing, pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne oraz Sage.

Podczas kongresu podjęto decyzje o zorganizowaniu większej imprezy w maju przyszłego roku w Łodzi, w której wzięliby udział również indywidualni przedsiębiorcy.