Aktualności  »  Z życia NRZHiU

NOWA INTERPRETACJA NAZWY NA PARAGONIE

Od 1 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące uszczegółowienia nazw towarów umieszczanych na paragonie fiskalnym.

W większości polskich sklepów kasy fiskalne drukują paragony o szerokości ok. 2,5 cm, określają zakupione towary, przypisując je do danch kategorii np. "nabiał", "wędlina". Od 1 października br., zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów, wydawanie "ogólnego" paragonu będzie niezgodne z prawem. Wówczas słowo "nabiał" powino zastąpić np. "jogurt truskawowo - bananowy". Przedsiębiorcy zaczęli się zastanawiać nad sformułowaniem precyzyjnej nazwy na paragonie.

Rzecznik Prasowy Ministra Finansów, Pani Wiesława Drożdż poinformowała, że jest juz nowa , bardziej liberalna interpretacja obowiązującego od kwietnia br. rozporządzenia. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa sposób interpretowania towarów powinien być ściśle związany z asortymentem towarów, jakie oferuje podatnik. Zatem , jeśli ten posiada jedną lub kilka odmian pomidorów, może zaprogramowac w kasie nazwę "pomidor" dla oferowanych kilku gatunków pomidorów. Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone nawet wtedy , gdy towary sprzedawane są po różnych cenach, z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w ofercie towary o różnych stawkach podatku VAT.

Mamy nadzieję, iż zgodnie z tym nowym stanowiskiem, tam, gdzie nie został uszczuplony dochód z budżetu państwa z tytułu VAT, podatnik nie zostanie ukarany mandatem  za niejednoznaczną nazwę, lecz otrzyma czas na właściwe zaprogramowanie kasy.

Więcej we wrześniowym wydaniu"Poradnika Handlowca"